Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Nezařazené

Jak postupovat při pracovním úrazu, abyste měli právo na odškodné?

Dělali jste svoji práci přesně tak, jak stojí v popisu vaší pracovní pozice a na vašem místě pracoviště? Používali jste přitom všechny potřebné a doporučené pomůcky, a především potom bezpečnostní vybavení a pracovní nástroje?

Pokud splňujete tyto podmínky, tak potom máte právo na odškodnění za pracovní úraz, pokud i tak nakonec došlo k nepříjemnému zranění na pracovišti. Jenže splnění všech náležitostí při práci není to jediné, je nutné také správně postupovat poté, co se úraz stane.

Bezodkladné nahlášení úrazu je prvním krokem

Pochopitelně vždy bude zásadním prvním krokem hlavně poskytnutí první pomoci, popřípadě také zavolání záchranky a další velice důležité kroky pro zajištění zdraví a života. Poté ale vždy musí přijít co nejrychlejší hlášení pracovního úrazu, které můžete udělat jak vy, tak i kolegové, kteří byli v daný moment poblíž.

Právě z toho důvodu, že není možné odhadnout kolik času je potřeba na zajištění akutní péče před nahlášením úrazu, tak nejsou v zákoně ani žádné časové lhůty. Proto se zde používá především pojem „neprodleně“.

Jednání se zaměstnavatelem

Jakmile dojde k vašemu ušetření a nahlášení, že došlo k pracovnímu úrazu, tak ošetřující lékaři nebo nemocnice mají za povinnost nahlásit tuto skutečnost také na pojišťovnu vás i vašeho zaměstnavatele. Samotný pracovní úraz povinnosti zaměstnavatele pak definuje hlavně na základě toho, co se stalo, za jakých okolností, a především jaké důsledky vznikají z daného úrazu.

Ne vždy však věci fungují správně

Bohužel ale není ve sto procentech skutečností, že se následně rozhodnou zaměstnavatelé opravdu naplnit svoje závazky vůči vám, které vznikly na základě vašeho zranění. Do značné míry ale máte velké množství možností, jak takovou nepříjemnou situaci můžete vyřešit. V první řadě pro vás bude zásadní jednat s vaším zaměstnavatelem. Následně nevyplacené plnění za pracovní úraz můžete oznámit daným úřadům či dokonce na policii. Často vám ale dokáží mnohem rychleji a efektivněji pomoci soukromé agentury, které se věnují problematice práv a povinností zaměstnanců a zaměstnavatelů.

Back to top button